Чи вдасться відродити льонарство в Баранівці?

Баранівська земля ще не так давно славилася вирощуванням та переробкою льону. Але, на жаль, у кінці ХХ ст. ця галузь сільського господарства занепала , а відомий на всю Україну льонозавод припинив свою діяльність. Надія на відродження льонарства в Баранівці не пропадала ніколи, бо це реальний крок до підняття економіки. І, як символ цих сподівань, на новому гербі Баранівської міської ОТГ є зображення квітки льону.

Ще у минулому році керівництво Баранівської міської ради розпочало активні пошуки шляхів, які надали б поштовх розвитку льонарства в громаді. Ця робота призвела до підписання 10 травня 2018 року Меморандуму про спільну реалізацію інвестиційного проекту «Створення агропромислового комплексу з вирощування льону та переробки лляної сировини» між Баранівською міською радою та TNN LTD.

Перед підписанням цього документа у залі засідань міської ради відбулась змістовна розмова. Директор TNN LTD Володимир Свирида коротко розповів про себе та про діяльність очолюваної ним компанії, окреслив свій погляд на основні напрямки майбутньої співпраці.

На події були присутні директор ТОВ «Льонагропром» Олексій Заріцький та його заступник Микола Дятел. Вони повідомили про те, що буде використовуватися новітня техніка, передові технології вирощування та переробки льону як для виготовлення тканини, так і для виробництва композитних матеріалів (папір, вата, пакувальні  пакети тощо). За сучасними технологіями в світі вже будують екологічні будинки з продуктів переробки льону, зараз йдуть дослідження  щодо використання льону в автомобіле-, авіа- та космічному будуванні. Тож галузь льонарства перспективна і за прогнозами науковців кількість площ, на яких вирощують цю культуру, збільшуватиметься.

Член виконавчого комітету Михайло Ділодуб поділився своїм досвідом. Він сказав, що колись найбільші зарплати були в тих господарствах, де вирощували саме льон. Для цієї культури не потрібні чорноземи. Наш слабо-кислий ґрунт добре підходить для неї. Є ще один позитив: на 10% збільшується урожай пшениці, посіяної після льону. 

Міський голова Анатолій Душко зазначив, що сторони повинні мати чітко виписані зобов’язання і умови співпраці. Ключовим для Баранівської громади є розвиток економіки в тому числі й через призму органічного землеробства. Ми маємо не тільки вирощувати льон, а й займатися його переробкою. Це сприятиме створенню робочих місць, збільшенню надходжень до бюджету громади і покращенню життя людей.

«Усім роботам має передувати проект (дорожня карта)»,- вважає керівник проекту «Молодіжний кластер органічного бізнесу Баранівської міської ОТГ» Оксана Загорська. Присутні погодилися з цим твердженням. Тож спочатку буде детально описано інвестиційний проект, а після його верифікації розпочнуться проектно-технічні роботи і згідно графіку - будівництво нового заводу.

Лариса Пилипко, спеціаліст з інформаційної роботи Баранівської міської ради

Друк