Офіційний сайт Баранівської міської об'єднаної територіальної громади знаходиться за адресою http://www.otg.mrada-baranivka.gov.ua

 

 

 

Баранівка постала перед дилемою: піднімати тарифи на водопостачання та водовідведення чи довести галузь до банкрутства?

В умовах загальнодержавної кризи, коли блискавично змінюються ціни на газ, електроенергію, паливно-мастильні й інші матеріали та зростає податкове навантаження на підприємства, перед надавачами та споживачами житлово-комунальних послуг виникла проблема перегляду тарифів на ці послуги. Не виключенням є й комунальне підприємство «Баранівка міськводоканал», яке надає послуги централізованого водопостачання та водовідведення для споживачів Баранівки. Нині підприємство постало перед дилемою: надавати зазначені послуги на попередньому рівні, працюючи собі в збиток, що призведе до зростання заборгованості з виплати заробітної плати працівникам й поступового банкрутства, чи підняти тарифи на ці послуги, що призведе до зменшення їх обсягів та зростання невдоволення серед споживачів. Варто зазначити, що останній раз тарифи на згадані послуги для КП «Баранівка міськводоканал» встановлювалися ще у 2009 році. За ці роки зросли ціни на електроенергію, яка використовується при піднятті води з артсвердловин та її очищенні на станції знезалізнення, а також каналізаційно-насосними станціями; збільшилися й видатки на обслуговування водогонів та каналізаційних мереж. З кожним роком підвищувалася й оплата праці робітників, які обслуговують мережі, та адмінперсоналу. Тому нині ці тарифи є збитковими. Зокрема, собівартість послуг водопостачання наразі становить 10,09грн./м3 при тарифі для населення 6,02грн./м3 і для ІІ групи споживачів – 7,00грн./м3. Собівартість послуг водовідведення складає 16,32грн./м3 при тарифі для населення 7,18грн./м3 і для ІІ групи споживачів – 12,00 грн./м3.

Звичайно, Баранівська міська рада упродовж усіх цих років намагалася всіляко підтримувати комунальне підприємство, з тим щоб не створювати соціальну напругу серед населення та стримувати підняття тарифів. Так, за ініціативи та підтримки керівництва міста на підприємстві були запроваджені додаткові види діяльності: надання готельних, ринкових, автотранспортних та інших послуг, продаж будівельного піску тощо. Крім того, щорічно з міського бюджету надавалися кошти на поповнення його статутного фонду (у 2001 році – 272,0 тис. грн., у 2012р. – 325,0 тис. грн., у 2013р. – 760,0 тис. грн., у 2014р. – 351,5 тис. грн.).  Отже, упродовж останніх чотирьох років міська рада надала КП «Баранівка міськводоканал» кошти в загальній сумі 1 мільйон 708 тисяч гривень, не враховуючи видатків на придбання техніки, реконструкцію та будівництво нових мереж. На жаль, ці кошти та надходження від додаткових видів діяльності заледве перекрили збитки, які несло й продовжує нести підприємство у зв’язку з неефективною тарифною політикою. І саме завдяки підтримці з міського бюджету КП «Баранівка міськводоканал» продовжує надавати життєво важливі послуги населенню, незважаючи на складний фінансовий стан та певну заборгованість з виплати заробітної плати.

Однак із січня 2015 року набули чинності нові зміни до Бюджетного кодексу України, у результаті яких органи місцевого самоврядування фактично втратили надходження бюджету розвитку. Саме ці кошти в попередні роки використовувалися на поповнення статутного фонду комунального підприємства. Тому в цьому році міська рада не зможе надавати підприємству фінансову підтримку в тих же обсягах, що й раніше. Крім того, в умовах жорсткої економії український уряд поставив вимогу перед Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, привести тарифи до економічно обґрунтованих і обрахувати їх таким чином, щоб в тарифі була закладена рентабельність, адже ніяких відшкодувань на покриття збитків різниці тарифів у бюджеті на 2015 рік немає. До речі, у Верховній Раді України вже зареєстровано законопроект «Про внесення змін до деяких законів України (у сферах теплопостачання та житлово-комунальних послуг)», відповідно до якого планується запровадити норму щодо недопущення встановлення цін/тарифів на житлово-комунальні послуги нижчими від розміру економічно обґрунтованих витрат на їх виробництво.

Беззаперечно, ми розуміємо складне фінансове становище, у якому опинилися громадяни міста у зв’язку з підвищенням цін на природний газ, електроенергію, продукти харчування та інші життєво необхідні товари й послуги. Розуміємо також, що навіть нинішній збитковий тариф є доволі високим у порівнянні з великими містами, де на здешевлення собівартості послуг вплинула більша кількість їх споживачів. Однак у такому ж становищі знаходяться й працівники КП «Баранівка міськводоканал», котрі стали заручниками ситуації. Подальші збитки підприємства в умовах загальнодержавної кризи призведуть до збільшення заборгованості з виплати заробітної плати, а згодом і до банкрутства підприємства, що значно вплине на якість та безперебійність послуг водопостачання та водовідведення.

У зв’язку з цим міськвиконком апелює до громадян міста поставитися до проблеми формування оптимальної тарифної політики з усією серйозністю та глибоким розумінням. Так, це питання непросте, болюче і певною мірою навіть політичне, оскільки ним завжди вміло користуються ті, хто рветься до влади. Саме тому перед тим, як переглянути тарифи на водопостачання та водовідведення, міська рада в першу чергу звертається за порадою до жителів міста: чи варто піднімати тарифи, витрати на які для населення можуть бути частково відшкодовані у вигляді субсидій, чи й надалі залишити їх без змін, у результаті чого можуть виникати перебої у водопостачанні та водовідведенні, оскільки в умовах, наближених до банкрутства, підприємство не зможе на належному рівні здійснювати свою діяльність? Звичайно, є й «золота середина», коли тариф підвищується не до рівня собівартості, а частково. Наприклад, для підприємств, установ та організацій – встановити ціни на послуги на рівні собівартості, а для населення – підняти лише на 1-2грн./м3. Такий шлях також веде до збитковості, але принаймні віддаляє можливість швидкого банкрутства надавача послуг.

Одночасно хочемо спростувати недостовірну інформацію про те, що в Баранівці тарифи на водопостачання та водовідведення є найвищими в області. Звичайно, найнижчі ціни на послуги в тих населених пунктах, де більша кількість їх споживачів, тобто в обласному центрі. У той же час у селищах району тарифи на дані послуги вищі, ніж у Баранівці. Відразу зазначаємо: у кожному населеному пункті вода видобувається по-різному; це залежить від багатьох природних і специфічних факторів. Так само по-різному проводиться й водовідведення. Так, у Полонному воду беруть з річки, а у Баранівці її ведуть з артезіанських свердловин, що збільшує витрати, адже в такому випадку потрібно сплачувати ще й податок на користування надрами, не говорячи вже про інші додаткові витрати. У Романові нечистоти перекачують на так звані «поля фільтрації», тобто просто залишають під відкритим небом, забруднюючи довкілля, а в Баранівці їх перекачують через каналізаційно-насосні станції та очищають на очисних спорудах, що також значно дорожче, адже потребує додаткових енергозатрат.

Звичайно, на високу собівартість послуг водопостачання певним чином впливають і втрати води, пов’язані із зношеністю мереж. Тому впродовж нинішньої каденції зусилля міської ради були спрямовані насамперед на мінімізацію втрат води шляхом реконструкції зношених мереж та на збільшення кількості споживачів послуг шляхом будівництва нових мереж. Однак вкладені інвестиції не принесли очікуваного результату у зв’язку з раптовим зростанням цін на енергоносії та економічною кризою в країні.

Звертаємо увагу мешканців Баранівки на ще один шлях, який певною мірою сприятиме покращенню фінансового становища на єдиному в місті комунальному підприємстві, яке надає послуги у сфері життєзабезпечення. Купуйте пісок не в крадіїв, а в КП «Баранівка міськводоканал», яке має відповідну ліцензію та інші дозвільні документи. Замовляйте на даному підприємстві послуги асенізаційної машини, самоскида, екскаватора та інші. Це опосередковано вплине й на формування оптимальних тарифів з водопостачання та водовідведення, оскільки надходження від додаткових послуг можуть частково перекривати збитки від основної діяльності.  

Наостанок ще раз звертаємося через газету до громадян міста з розумінням поставитися до вирішення вищезгаданої проблеми. Так, усім нам сьогодні непросто, і підняття тарифів вдарить по кишенях споживачів, а подальше ігнорування оптимальної тарифної політики негативно вплине на оплату праці робітників-надавачів послуг. У будь-якому випадку чекаємо на ваші конструктивні пропозиції з даного питання за адресою: м.Баранівка, вул. Леніна,20, тел.31021, 42035, 42104. При цьому зазначаємо, що проект рішення щодо зміни тарифів на послуги водопостачання та водовідведення буде прийнято лише після детального громадського обговорення та скрупульозного аналізу калькуляції, наданої керівництвом КП «Баранівка міськводоканал». Сподіваємося на те, що доходи громадян зростатимуть одночасно з витратами, і тоді питання формування тарифів перейде з політичної в економічну площину.

Міськвиконком.

Друк E-mail