Ініціативність заради доброї справи

Останнім часом катастрофічна ситуація, яка склалася на річці Случ, набула масштабного розголосу. Дана проблема виникла внаслідок несанкціонованого скиду відходів виробництва ТОВ «Понінківська картонно-паперово фабрика» смт. Понінка Хмельницької області у р. Хомора, яка є притокою р. Случ та неналежного функціонування очисних споруд в м. Полонне.

І хоча генеральний директор  ТОВ «ПКПФ» С. Коренєв спростовує всі звинувачення та запевняє, що підприємство дотримує допустимі норми при здійсненні викидів та представляє всі дозвільні документи на скиди, зі встановленими гранично допустимими величинами, які згідно щоквартальних вимірів не перевищені, продовжується забруднення річки - гинуть бобри, риба, раки. На сьогодні в сторону Баранівської міської ради від керівництва ТОВ «ПКПФ» звучать дорікання що підняття зазначеної проблеми має підґрунтя особистого інтересу.

Відомо, що саме головою Баранівської міської ради Душком А. О. ще на початку лютого 2016 року було порушено питання забруднення річки Случ, яку підняли громадські активісти, повідомивши, що ТОВ «Понінківська картонно – паперова фабрика» та ПАТ «Миропольська паперова фабрика» забруднюють річку Случ скидаючи нечистоти з непрацюючих очисних споруд. Відразу ж міським головою було проявлено ініціативу запобігти екологічному лиху.

13.02.2016 року в № 11 міськрайонної газети «Слово Полісся» опубліковано запрошення містян на громадські слухання, в Порядок денних яких було включено питання щодо забруднення річки Случ.

26.02.2016 року на громадських слуханнях територіальної громади м. Баранівка обговорювалось питання щодо загрози екологічного стану річки Случ через викиди, які здійснюють паперові фабрики смт. Миропіль та смт. Понінка. За результатами обговорення прийняте рішення провести 10.03.2016 року на 14:00 год. «Круглий стіл» в приміщенні міського Будинку культури з метою розгляду даної проблеми, куди запросити депутатів міської, районної ради, громадян та посадових осіб, депутатів міст, які розташовані на березі басейну річки Случ. Також було прийнято рішення з даною проблемою звернутися до Генеральної прокуратури України (лист від 01.03.2016 № 183), Кабінету Міністрів України (лист від 01.03.2016 № 185), Народному депутату України В. М. Литвину (лист від 01.03.2016 №  184). (читайте тут)

На засідання Круглого столу були представлені відеоматеріали, зафільмовані працівниками міської ради на очисних спорудах підприємств забруднювачів в смт. Миропіль та смт. Понінка. (перегляньте тут)

10.03.2016 року до міського Будинку культури ім. А. Пашкевича м. Баранівка прибули представники смт. Миропіль, смт. Понінка (Полонського району),  смт. Першотравенськ, с. Стара Гута (Баранівського району), м. Баранівка, м. Новоград-Волинський, м. Рівне, м. Хмельницький, зокрема депутати Житомирської обласної ради та Хмельницької обласної ради. Великий зал Будинку культури був переповнений (359 місць). (читайте тут) Після огляду відео на якому чітко видно забруднення річок, та заслухавши жителів смт. Миропіль та смт. Понінка, учасники круглого столу прийняли рішення: про відправлення листів з висвітленням проблеми до Верховної Ради України, Кабінету Міністрів України (лист від 16.03.2016 № 215) та Міністерства екології та природних ресурсів (лист від 16.03.2016 № 213)(читайте тут); про створення  міжрегіональної ініціативної групи «Патріоти - за чистий Случ», склад якої був затверджений рішенням виконкому Баранівської міської ради від 29.03.2016 року № 57 (Рішення виконкому міської ради від 29.03.2016 року можна переглянути тут).

22.03.2016 р. надійшла відповідь Генеральної прокуратури України від 12.03.2016 № 19-р про те, що звернення Баранівської міської ради переадресовано прокуратурам Хмельницької та Житомирської областей. Прокуратура Хмельницької області переадресувала Шепетівській місцевій прокуратурі (лист від 18.03.2016 № 19-р), Шепетівська прокуратура – Полонському відділенню поліції Шепетівського відділу поліції (лист від 24.03.2016 № 37-р). Прокуратура Житомирської області направила лист від 21.03.2016 № 05/1-8-14 на Державну екологічну інспекцію у Житомирській області для вжиття заходів реагування (читайте тут).

04.04.2016 року № 261 направлено лист до селищного голови смт. Понінка з проханням погодити проведення засідання даної групи на території смт. Понінка 12.04.2016 року. Цього ж числа був надісланий лист на ім’я голови Полонської об’єднаної територіальної громади з проханням надати інформацію щодо роботи в межах м. Полонне очисних споруд, здійснення біологічної очистки стоків та контролю органом місцевого самоврядування екологічного стану річки Хомора. На даний лист надійшла відповідь №617 від 06.04.2016 року, що в межах м. Полонне функціонують очисні споруди та здійснюється біологічна очистка стоків, а контроль за дотриманням законодавства у сфері екології в межах території Полонської об’єднаної територіальної громади покладено на постійну діючу депутатську комісію з питань земельних відносин, будівництва, перспективного розвитку та охорони навколишнього природного середовища. Однак, коли працівники Баранівської міської ради прибули до місця скиду Полонських очисних споруд в р. Хомора, реальна картина була інша.

12.04.2016 року в телефонному режимі було погоджено проведення в Будинку культури смт. Понінка першого засідання міжрегіональної ініціативної групи за участю голови Полонської районної ради Янчука О.М., голови Полонської РДА Нагурного О.Л. та директора ТОВ «Понінківська картонно-паперова фабрика» Коренєва С. М. (читайте тут). За підсумками даного засідання було прийнято рішення в кінці травня на початку червня 2016 року спільно провести обстеження очисних споруд м.Полонне, смт. Понінка та відібрати зразки річкової води з річки Случ в напрямку від м. Полонне до м. Баранівка.

05.04.2016 року надійшла відповідь (читайте тут) Верховної Ради України від 28.03.2016 № 0415/10-392 де зазначено, що Державна екологічна інспекція України та її територіальні органи здійснюють планові та позапланові заходи державного нагляду.

12.04.2016 року надійшов лист Державної санітарно-епідеміологічної служби України про те, що на виконання доручення Секретаріату Кабінету Міністрів України від 09.03.2016 № 3666/0/2-16 щодо розгляду звернення Баранівської міської ради від 01.03.2016 № 185 за ініціативи Держсанепідемслужби Житомирської області головою Романівської райдержадміністрації було створено комісію щодо обстеження очисних споруд ПАТ «Миропільська паперова фабрика» та забруднення р. Случ. За підсумками обстеження надано припис щодо усунення встановлених порушень. У відібраних зразках річкової води було встановлено невідповідність вимогам за санітарно-хімічними та мікробіологічними показниками.

14.04.2016 року в м. Баранівка було виявлено масову загибель риби, качок та бобрів. У зв’язку з чим цього ж числа за вихідним № 285 (читайте тут) на ім’я голови Баранівської РДА був надісланий лист щодо скликання засідання комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій Баранівського району.  В результаті засідання даної комісії було прийнято рішення про оголошення надзвичайної техногенно-екологічної ситуації місцевого рівня.

15.04.2016 року № 3334/221/03-2016 до Баранівської міської ради надійшов лист від Баранівського ВП, Новоград-Волинського ВП про те, що       розпочате досудове розслідування за ознаками кримінального правопорушення  передбаченого ч. 2 ст. 242 Кримінального кодексу України. Тобто мають бути встановлені особи винні в порушенні правил охорони вод (водних об'єктів), що спричинило забруднення поверхневих вод та їх природних властивостей, яке призвело до масової загибелі об'єктів тваринного і рослинного світу.

18.04.2016 р. прийнято участь у позачерговому засідання обласної комісії з питань ТЕБ та НС, де розлядалося питання щодо ситуації, що склалася у зв’язку із забрудненням річок Хомора та Случ Баранівського району, на якому прийнято рішення звернутися до Кабінету Міністрів України щодо надання дозволу на проведення позапланової перевірки ТОВ «Понінківська картонно - паперова фабрика» Державною екологічною інспекцією України в Житомирській області. Цього ж дня відбулося виїзне засідання робочої групи ОДА з метою встановлення причин, що призвели до забруднення річок Хомора та Случ. Протокольно зафіксовано, що в р. Хомора вода має сиво-зелений колір зі стійким затхлим запахом. У воді знаходиться желеподібна речовина, встановлено масову загибель риби.

19.04.2016 року до Баранівської міської ради надійшов лист Державної екологічної інспекції у Житомирській області від 12.04.2016 № 1584/04-13 (читайте тут), яким повідомлено, що проведеним дослідженням відібраних проб категорично підтверджено, що відбувається забруднення річки Хомора зі сторони Хмельницької області, ймовірним забруднювачем є ТОВ «Понінківська картонно-паперова фабрика», яка скидає неочищені стоки в річку Хомора. Крім того виявлено, що в ТОВ «Миропільський папір» очисні споруди також працюють неефективно. Однак певні роботи  вже зроблені для покращення їх роботи, зокрема відновлена робота двигуна на повітродувці аеротенка, внаслідок чого здійснюється біологічна очистка стоків.

05.05.2016 року відбулося чергове засідання міжрегіональної ініціативної групи «Патріоти - за чистий Случ» на якому затверджено текст звернення до Президента України Порошенка П. О., з проханням вжити рішучих дій щодо сприяння припинення та усунення заподіяної шкоди довкіллю та зазначено, що масштабність виниклої ситуації може вийти за межі території України. Відповідно до поштового повідомлення даний лист надійшов в Адміністрацію Президента України 10.05.2016 року (читайте тут).

Геоекологічна ситуація басейну річки Случ набуває глобального розголосу завдяки засобам масової інформації.

Міжрегіональна ініціативна група «Патріоти - за чистий Случ» на чолі з Баранівським міським головою Душком А.О. вдячна всім, хто допомагає боротися із недбалим відношенням до навколишнього середовища, і буде продовжувати свою активну діяльність по запобіганню забрудненню річок нашого регіону. Тож для вирішення вищезазначеної маштабної проблеми потрібна чітка, злагоджена для всіх владних структур та жителів Баранівського та Полонського районів робота, щоб не допустити розгортання соціального конфлікту. Лише спільними зусиллями можна побороти екологічне лихо в цілому.


 


Друк