Офіційний сайт Баранівської міської об'єднаної територіальної громади знаходиться за адресою http://www.otg.mrada-baranivka.gov.ua

 

 

 

Порядок зміни імені громадянами України

  Ім’я людини здавна є засобом його індивідуалізації в суспільстві і належить до особистих немайнових благ фізичної особи. Значення цього блага в цивільному обігу полягає в тому, що фізична особа набуває прав та створює для себе цивільні обов’язки, а також здійснює ці права та виконує ці обов’язки від свого імені. Фізична особа має право на ім’я, яке не може бути відчужено.

  При визначенні прізвища, імені та по батькові дитини існує ряд важливих правових моментів. Стаття 7 Конвенції про права дитини визнає за нею право на ім’я. Вибір імені дитини здійснюється за взаємною згодою її батьків. Якщо така згода відсутня, то питання вибору імені розглядається за участю органів опіки та піклування або в судовому порядку.

  Основними мотивами, які в наш час визначають вибір імені для дитини, є сімейні традиції, за якими сина чи дочку називають ім’ям бабусі чи діда, інших членів сім'ї; особисті вподобання батьків. Досить часто присвоєння імені дитині відбувається на честь видатних осіб, літературних героїв, кінозірок, героїв телесеріалів. 

  Статтею 295 Цивільного кодексу України передбачено, що фізична особа, яка досягла шістнадцяти років, має право на власний розсуд змінити своє прізвище та (або) власне ім’я в порядку, встановленому законом.

  Фізична особа, яка досягла чотирнадцяти років, має право змінити своє прізвище та (або) власне ім’я за згодою батьків або одного з них у разі, якщо другий з батьків помер, визнаний безвісно відсутнім, оголошений померлим, визнаний обмежено дієздатним, недієздатним, позбавлений батьківських прав щодо цієї дитини, а також якщо відомості про батька (матір) дитини виключено з актового запису про її народження або якщо відомості про чоловіка як батька дитини внесені до актового запису про її народження за заявою матері. У разі якщо над фізичною особою, яка досягла чотирнадцяти років, встановлено піклування, зміна прізвища та (або) власного імені такої особи здійснюється за згодою піклувальника.

  По батькові фізичної особи може бути змінене лише в разі зміни її батьком свого власного імені.

  Відповідно до вимог ст. 16 Закону України “Про державну реєстрацію актів цивільного стану” державна реєстрація зміни імені (прізвища, власного імені, по батькові) (далі - зміна імені) проводиться лише стосовно громадян України.

  Державна реєстрація зміни імені проводиться відповідним органом державної реєстрації актів цивільного стану за заявою фізичної особи, яка досягла віку, встановленого законом, за місцем її проживання за наявності в архівах відділів державної реєстрації актів цивільного стану відповідних актових записів цивільного стану та відомостей у Державному реєстрі актів цивільного стану громадян.

  При подачі заяви про зміну імені відділ державної реєстрації актів цивільного стану попереджає заявника про встановлену законом відповідальність за повідомлення неправдивих відомостей і про необхідність обміну паспорта громадянина України або паспорта громадянина України для виїзду за кордон та інших документів у разі зміни імені.

  Слід також зазначити, що з часу набрання чинності Законом України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» (27.07.2010) державна реєстрація зміни імені не тягне за собою внесення змін до актів цивільного стану, складених щодо особи, яка змінила ім’я, та його малолітніх і неповнолітніх дітей, крім передбачених законом випадків, а також повнолітніх дітей.

  Це означає, що громадянин, який змінив ім’я, отримує у відділі державної реєстрації актів цивільного стану лише свідоцтво про зміну імені та на його підставі робить зміну імені паспорта на новий. Свідоцтво про народження або про шлюб (розірвання шлюбу) видається на те ж прізвище, ім’я , які заявник носив до державної реєстрації.

  У разі відсутності в архівах відділів державної реєстрації актів цивільного стану відповідних актових записів цивільного стану та відомостей у Державному реєстрі актів цивільного стану громадян державну реєстрацію зміни імені може бути проведено тільки після їх поновлення та внесення відомостей до зазначеного Реєстру в установленому порядку.

  У разі реєстрації громадянином України актів цивільного стану в компетентних органах іноземних держав, з якими Україна не уклала договорів про правову допомогу та правові відносини у цивільних і сімейних справах, державна реєстрація зміни імені проводиться без витребування копій актових записів цивільного стану. Реєстрація актів цивільного стану компетентними органами іноземних держав підтверджується відповідними легалізованими у встановленому порядку документами про реєстрацію актів цивільного стану.

  Заява про зміну імені, подана у встановленому порядку до відділу державної реєстрації актів цивільного стану, розглядається у тримісячний строк з дня її подання. За наявності поважної причини цей строк може бути продовжено, але не більш як на три місяці.

  Заява про зміну імені, подана у встановленому порядку до дипломатичного представництва або консульської установи України, розглядається у шестимісячний строк з дня її подання.

  Розгляд заяви про зміну імені може бути зупинено, у разі якщо виникла потреба у поновленні актових записів цивільного стану та внесенні відповідних відомостей до Державного реєстру актів цивільного стану громадян.

  Державна реєстрація зміни імені не тягне за собою внесення змін до актових записів цивільного стану, складених стосовно особи, яка змінила ім'я, та її малолітніх і неповнолітніх дітей, крім передбачених законом випадків, а також повнолітніх дітей.

 

 

Відділ державної реєстрації актів цивільного стану

реєстраційної служби Баранівського районного

управління юстиції

 

 

         

Друк E-mail